Fotowoltaika Tarnów

Fotowoltaika lub PV (skrót od PhotoVoltaic) to dziedzina energetyki odnawialnej, określenie pochodzące z j. greckiego, gdzie „fos” oznacza światło, a „volt” jednostkę napięcia elektrycznego lub siły elektromotorycznej. Fotowoltaika to w skrócie konwersja światła w ruch elektronów za pomocą materiałów półprzewodnikowych, czyli metoda generowania energii elektrycznej za pomocą ogniw słonecznych. Pierwszym praktycznym zastosowaniem fotowoltaiki było zasilanie orbitujących satelitów i statków kosmicznych, jednak dziś większość modułów fotowoltaicznych jest wykorzystywana w systemach podłączonych do sieci celem wytwarzania energii elektrycznej, czyli prądu. Fotowoltaika w Tarnowie tak jak w innych miastach w Polsce zasadniczo opiera się właśnie na pozyskiwaniu energii słonecznej celem przetworzenia jej na energie elektryczną, aby dzięki temu zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej.

Fotowoltaika wykorzystuje moduły fotowoltaiczne zbudowane z szeregu ogniw, które przetwarzają energię słoneczną na energię elektryczną. Fotowoltaika w Tarnowie może być montowana w dowolnym nasłonecznionym miejscu np. na ziemi, na dachu, na ścianie, a nawet na balkonach w blokach. Dzięki stelażom obrotowym, czyli urządzeniom do śledzenia słońca panele fotowoltaiczne mogą nawet podążać za słońcem przesuwającym się po niebie celem maksymalnego wykorzystania nasłonecznienia.

Fotowoltaika w Tarnowie cieszy się dużą popularnością, ponieważ Tarnów jako „Polski biegun ciepła” leży geograficznie na terenie najbardziej nasłonecznionym w skali całego kraju. To właśnie z tego powodu poziom efektywności fotowoltaiki w Tarnowie osiąga jedne z najlepszych wyników z całej Polski, a co za tym idzie czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę w Tarnowie skraca się do minimum – szczegóły na zdjęciu poniżej.

Mapa nasłonecznienia

Fotowoltaika w Tarnowie jest wykorzystywana jako źródło energii, nie powoduje zanieczyszczenia środowiska ani emisji gazów cieplarnianych, a jak wiadomo temat ten jest obecnie bardzo ważny w kontekście ochrony klimatu i zdrowia. Pierwiastkiem wykorzystywanym w fotowoltaice jest krzem, który występuje w dużej ilości w skorupie ziemskiej, a więc jest tani i dostępny. Fotowoltaika w Tarnowie może być stosowana jako instalacja samodzielna gromadząca energię w akumulatorach celem jej późniejszego odzysku np. na terenie nie podłączonym do sieci elektroenergetycznej lub jako instalacja podłączona do sieci energetycznej Tauron lub u innego dostawcy celem jej przechowywania i odzysku.

Obecny postęp technologiczny w dziedzinie fotowoltaiki na świecie spowodował zwiększoną skalę produkcji urządzeń, zmniejszył koszty, podniósł niezawodność oraz zwiększył wydajność instalacji fotowoltaicznych. Oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, dofinansowania do zakupu i montażu fotowoltaiki w Tarnowie, oraz korzystne zmiany w prawie dla wytwórców energii wytwarzanej z paneli fotowoltaicznych wspierają inwestycje, a branża fotowoltaiki w Tarnowie rozwija się tak samo szybko jak w innych miastach czy krajach. Obecnie szacuje się, że już ponad 100 krajów świata korzysta z fotowoltaiki, a Polska w tym Tarnów dołącza do tej grupy.

Ze względu na ocieplenie klimatu rośnie zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii, dzięki temu produkcja ogniw i układów fotowoltaicznych znacznie się rozwinęła. Fotowoltaika PV jest po elektrowniach wodnych i wiatrowych, trzecim odnawialnym źródłem energii pod względem globalnej wydajności. Fotowoltaika w Tarnowie również bardzo szybko się rozwija, zwiększając tym samym produkcję energii i oszczędzając klimat. Energia słoneczna wytwarzana z fotowoltaiki od dawna postrzegana jest jako technologia czystej energii, która czerpie z najpełniejszego i najbardziej rozpowszechnionego odnawialnego źródła, czyli Słońca – czyżby Perpetum Mobile?